Anna Maria Schröcková

Anna Maria Schröcková: studentka 1. ročníku ETSN

Odborná stáž ve Wahlkreisbüro Anette Kramme, Bayreuth (SRN)


 


 
V poslanecké kanceláři poslankyně Spolkového sněmu Anette Kramme v Bayreuthu jsem strávila dva měsíce od 1. 7. 2013 do 13. 9. 2013 v rámci odborné praxe, kterou musí studenti našeho oboru Evropská teritoriální studia absolvovat v průběhu svého studia. Jedná se v podstatě o povinný předmět, pro jehož splnění je předepsané absolvování odborné stáže v některé z německy mluvících zemí.
  
Díky starostovi Bischofsgrünu se mi podařilo získat místo v poslanecké kanceláři poslankyně Spolkového sněmu Anette Kramme (SPD) v Bayreuthu. Tento rok (2013) se zde největší pozornost věnovala spolkovým volbám. V SRN se v roce 2013, přesněji 22. září, volili občané nový Spolkový sněm. Stávající poslankyně Anette Kramme byla lídrem SPD ve volebním obvodu Bayreuth.

Díky této zkušenosti jsem osobně poznala řadu zajímavých lidí a významných politiků Svobodného státu Bavorsko i SRN.

Např. 3. července 2013 navštívila Bayreuth Ulla Schmidt, bývalá spolková ministryně zdravotnictví a současná zemská ministryně zdravotnictví. Hlavní cíl její návštěvy byla debata se specialisty v oboru tělesné i duševní invalidity.

 

 

Dále jsem se zúčastnila diskuze s Ute Vogt na téma úložiště jaderného odpadu. Ute Vogt je spolkovou poslankyní SPD a členkou Výboru pro ochranu životního prostředí a ochranu před radioaktivitou Spolkového sněmu. Tato debata se uskutečnila v kulturním domě v Bischofsgrünu, které se zúčastnili nejen odborníci, ale i zájemci z řad široké veřejnosti. Bylo zajímavé sledovat, jak taková debata v reálu probíhá a jak němečtí politici komunikují se svými občany.

 

     

 

Bayreuth v rámci své předvolební kampaně navštívil také primátor Mnichova a lídr SPD v Bavorsku Christian Ude. Spolu s Anette Kramme vedli diskuzi o budoucnosti vládní oblasti střední Franky. Přizváni byli odborníci, zástupci odborů i veřejnost. Probírala se témata jako turismus, zaměstnanost v regionu apod.

Náplní mé práce, v první polovině praxe, bylo především psaní dopisů a různé byrokratické úkony. V druhé polovině už jsem byla zapojená do předvolební kampaně (správa giveaways, přípravu informačních stánků apod.). Organizace kampaně byla na denním pořádku a podílela jsem se i na denním monitoringu tisku. Důležité bylo sledovat případné zprávy o Anette Kramme a o záležitostech, které spadají do jejího portfolia. Má práce byla skutečně různorodá. Mohu říci, že tým, do kterého jsem přišla, byl velmi dobrý. Jeho členové mi se vším pomohli, poradili a jsem doopravdy ráda, že jsem mohla pracovat s takovými profesionály. Každý z nich zodpovídal za jinou oblast - termíny, tisk, reklamu, finance apod..

 

Pobyt v Bayreuthu

Bohužel jsem nesehnala ubytování přímo v Bayreuthu, ale podařilo se mi přes známé získat celkem levné ubytování v cca 30 minut vzdáleném Bischofsgrünu. Toto ubytování mi však vyhovovalo. Po dobu mého pobytu zde tři dny probíhaly např. letní městské slavnosti. Jejich součástí byl hudební večer, kde vystoupila místní kapela nebo průvod všech místních spolků a svazů. Příroda v Bischofsgrünu je pěkná, avšak Bayreuth nabízí větší kulturní vyžití. Je to město ležící na řece Červený Mohan, a je s ním spojována osoba Richarda Wagnera, což se ve městě neustále objevuje. Mimo kulturních je zde i řada nákupních možností, což jsem také ocenila :-) Když vás omrzí historické památky, můžete svou pozornost nasměřovat jinam, nudit se v tomto městě doopravdy nebudete...

Celkově hodnotím svou praxi velmi pozitivně, naučila jsem se novým věcem a zjistila, jak vypadá reálný svět. Dozvěděla jsem se hodně zajímavých informací a osvojila řadu dovedností. Zblízka jsem poznala, jak probíhá předvolební kampaň, resp. co vše je nutné udělat pro zvolení příslušného politika. Poznala jsem skutečně milé lidi a vím, že s nimi budu i dál v kontaktu a budu-li potřebovat, mohu se na ně obrátit.