Medvíďová Jana

studentka 3. ročníku ETSN

Odborná stáž v Muzeu umění Waldviertel/Kunstmuseum Waldviertel,  Schrems


 


Odbornou praxi jsem absolvovala v neziskové společnosti Muzeum umění Waldviertel ve městě Schrems v okresu Gmünd v Dolním Rakousku a to během léta, přesněji v období od 1. července 2013 do 30. srpna 2013.

Praxe je povinným předmětem, pro jehož splnění je předepsáno absolvování odborné stáže v některé z německy mluvících zemí.

 

Muzeum umění Waldviertel

Hostitelská instituce Muzeum umění Waldviertel se nachází v centru města Schrems s více než 5 500 obyvateli, které leží přibližně 14 km od hranice s Českou republikou. Muzeum umění existuje od roku 2009 a jeho zakladatelé, mezinárodně uznávaní umělci Heide a Makis Warlamisovi, společně se skupinkou spolupracovníků každoročně vystavují nejen svá díla, ale také výtvory mnohých dalších rakouských umělců. Kromě obrazové galerie vedou i designový obchod IDEA, obchod se suvenýry a malou kavárnu. Součástí muzea je mimo jiné park s barevnými skulpturami a kamennými stavbami.

V kolektivu umělců a dalších pracovníků muzea jsem strávila dva měsíce, přičemž moje pracovní náplň byla vcelku pestrá. Během této doby bylo mým hlavním úkolem úprava a překládání textů na webových stránkách muzea a překlad prospektů a reklamních materiálů do českého jazyka. Následně jsem vyhledávala a kontaktovala instituce a informační centra v České republice, kterým se pak přeložené materiály zasílaly. Kromě toho jsem občas fungovala jako prostředník při komunikaci mezi zaměstnanci muzea a českými návštěvníky. Jelikož muzeum pořádá během roku řadu akcí a workshopů pro děti i dospělé,

 

podílela jsem se i na jejich přípravě a mnohých z nich jsem se i osobně zúčastnila, jako například týdne KinderUniKunst.

 

 

Po dobu pobytu mě měla na starost a za průběh mé praxe zodpovídala obchodní ředitelka muzea Ruth Schremmer. Z její strany, stejně jako ode všech ostatních zaměstnanců muzea, se mi dostalo vlídného přijetí a té největší podpory a pomoci. Společně mi vytvořili velmi příjemné pracovní prostředí a byli ochotní vyjít mi vstříc, když jsem něco potřebovala. Také mě mile překvapila důvěra a zodpovědnost, kterou mi svěřili.

Celkově praxi hodnotím velmi kladně. Zlepšila jsem si své jazykové dovednosti. Setkala jsem se se spoustou výjimečných lidí a zúčastnila se řady zajímavých akcí. Moc mě těší, že i po skončení mé stáže naše spolupráce nadále pokračuje. Jsem velmi ráda, že jsem měla příležitost tuto stáž absolvovat, rozhodně všem doporučuji.