Alena Fišarová

Studentka 2. ročníku ČNAS

pracovní stáž absolvovala v Německu v Centru Bavaria Bohemia v SchönseePo dvou letech studia oboru Česko-německá areálová studia jsem absolvovala i já povinnou pracovní stáž v Německu v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee. Má stáž probíhala od 1. 7. do 30. 9. 2016.

Podle mého názoru to byla ale příliš krátká doba!

Kontakt na tuto organizaci mi byl zprostředkován skrze UAG FF JU na facebookových stránkách Areálová Studia. CeBB jsem kontaktovala, zaslala životopis, motivační dopis a po dvou týdnech absolvovala telefonický pohovor (v češtině i němčině) s okamžitým výsledkem: PŘIJATA. Ze začátku má člověk samozřejmě strach. Nové prostředí, kultura, lidé a cizí řeč. Jediná negativní věc na této stáži byla, že 1. 7. byl pátek! V pátek mi bylo všechno podrobně vysvětleno od praktikantky, která tam byla před mým příjezdem. A jak to tak bývá, nesčetně informací seřazených v rychlém sletu za sebou přes víkend nepřežije. Proto jsem v pondělí začínala od znovu a postupně odhalovala tajemství práce praktikanta. Do práce jsem pronikla celkem rychle, za což jsem byla i pochválena. Samozřejmě chybičky se vloudily a společně s panem Verešem jsme „dopilovávali“ nedokonalosti. Kolektiv stálých zaměstnanců (i šéf pan Hans Eibauer) byl ihned od začátku velmi přátelský a ochotný pomoci. V budově převládala přátelská atmosféra a po prvním měsíci společné práce i výbuchy smíchu.

Náš tým v CeBBu

Pracovní nasazení 42 hodin týdně se zdá být hodně, ale při té spoustě práce a výborných lidech uteče týden bez mrknutí oka. Každý den člověk potkává nové tváře v podobě turistů jak z české, tak z německé strany. Místní lidé jsou velmi přátelští a upovídaní. Když zjistí, že bavorštinu neovládáte, přepnou na spisovnou němčinu. Setkala jsem se ale i s takovými lidmi, kteří přepnout neuměli. V takových situacích jsme využívali služby našich německých kolegů, kteří nám poté „přetlumočili“ požadovanou větu do spisovné němčiny.

V rámci pracovní náplně mi byla přidělena péče o tehdy aktuální výstavu Fotosafari. Třídila jsem poštu, prohlížela noviny a selektovala články o CeBBu. Zadávala kulturní akce do portálu bbkult.net, každý týden sestavovala kulturní tipy pro příhraniční kraje, překládala články, připravovala kávu a občerstvení - pokud se v budově konala schůze, kopírovala – skenovala dokumenty, obstarávala věci spojené s poštovní službou, každý den zašla na radnici vyměnit externí paměťový disk. Pokud končila nebo začínala nová výstava, pomáhala jsem s její přípravou či odklizením. Dále jsme se jako zástupci CeBBu s kolegou Sebastianem zúčastnili třídenního Veletrhu ITEP v Plzni, který je třetím největším mezinárodním veletrhem cestovního ruchu v ČR. Každodenní davy lidí a naši němečtí sousedé u vedlejších stánků se nám postarali o moc příjemně strávené dny. Zúčastnila jsem se i dalších akcí jako Seefest nebo Biernacht, na kterých jsem zažila moc legrace a ráda na ně vzpomínám.

S německými kolegy na ITEPu

 

Tato stáž pro mne byla velmi přínosná. Dala mi poznat jinou kulturu, milé kolegy i němčinu z trochu jiné stránky, naučila jsem se nebát mluvit a to považuji za nejdůležitější přínos praktika. Doufám jen, že kontakty a přátelské vztahy, které se mi podařilo v létě 2016 navázat, se nevytratí a v budoucnu je budu moci využít.