Robert Ondráček

student 2. ročníku CNAS

Odborná stáž v kanceláři Czech Trade v Düsseldorfu


 

 

 

V rámci odborné praxe, která je nezbytnou součástí studia oboru Česko-německá areálová studia, jsem strávil dva měsíce od  1.4. do 31. 5. 2016 v hlavním městě spolkové země Severní Porýní – Vestfálsko, kde jsem absolvoval stáž v zahraniční kanceláři české vládní agentury CzechTrade.

Ke stáži mě přivedla nabídka dr. Kubatové Pitrové, která na našem ústavu mobility zaštiťuje.

 

Agentura Czech Trade je národní proexportní organizací spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Jejím cílem je rozvíjet mezinárodní obchod a vzájemnou spolupráci mezi českými a zahraničními subjekty. Agentura zajišťuje především informační a asistenční služby pro české exportéry a nabízí dlouholeté zkušenosti v oblasti mezinárodního obchodu.

Náplň mé praxe byla velmi pestrá a měl jsem tak možnost nahlédnout do všeho, co práce ve vládní agentuře na podporu obchodu obnáší. K tomu mi napomohl především tým pracovníků vedený Mgr. Adamem Jarešem, jehož sem byl součástí, a ve kterém panovala vždy výborná atmosféra. Co se týče kancelářské práce, tak ta především zahrnovala vyřizování emailů, telefonickou komunikaci s firmami jak v německém, tak i v českém jazyce nebo vyhledávání ve firemních databázích a další různorodé činnosti. Kancelář CzechTrade Düsseldorf také podporuje české firmy na mezinárodních veletrzích. Některých veletrhů jsem se osobně účastnil a kromě toho, že jsem mohl vidět obchodování v praxi, jsem se zlepšil i v čepování piva, neboť český stánek byl na veletrzích sponzorován národním pivovarem Budvar :-)

    

Düsseldorf je skvělým místem k trávení volného času. Ačkoliv zde po většinu roku panuje deštivé počasí, tak v jarních a letních měsících se najde několik slunečných dnů, které se dají strávit třeba na břehu Rýna, kde se stále něco děje. Krom televizní věže, která je dominantou města a díky které je téměř nemožné se ztratit, neboť je vidět odkudkoliv, zde můžete obdivovat i jiná architektonická díla. Düsseldorf sice nepatří mezi největší města, ale přesto zde žije největší japonská komunita v Německu, takže poznávání japonské kuchyně bylo jednou z mých nejoblíbenějších aktivit.

Ňam :-)

Jediný problém, na jaký jsem za celou dobu narazil, bylo ubytování. Jak již z předešlého popisu vyplývá, Düsseldorf je městem, kde by chtěl žít každý, proto je míst málo a ceny jsou vysoké. Nakonec se ale vždy něco najde, chce to jen trpělivost.

Rozhodně všem doporučuji využít některý víkend k cestování za hranice Düsseldorfu. Já osobně jsem cestoval s autobusy Flixbus, které sice občas mají menší či větší časové zpoždění, ale pro studenta na stáži jsou tou nejlevnější alternativou. Podíval jsem se například do bankovního města Frankfurtu nad Mohanem nebo do Hannoveru.  

Frankfurt

Na závěr bych rád poděkoval paní dr. Kubatové Pitrové, díky níž jsem se o stáži dozvěděl a získal potřebné kontakty na příjímací organizaci. A zároveň bych chtěl poděkovat celému týmu agentury CzechTrade v Düsseldorfu za veškerou pomoc, přátelský přístup a velkou dávku užitečných informací!